تبلیغات
نوشته های یك معلم فیزیك - پایان تدریسم در دوره‌ی پیش دانشگاهی در سال 92-91
تاریخ : پنجشنبه 22 فروردین 1392 | 06:42 ق.ظ | نویسنده : یاكاموز

امسال سالی بود كه من بالاخره بعد از دوسال تلاش و تمایل شخصی تونستم در دوره‌ی پیش دانشگاهی(و یا جدیدا سال چهارم) تدریس كنم، حتما گفتم بهتون كه مدیرا و دانش آموزا زیاد به دبیر خانم اعتماد نمی كنند و همیشه دوست دارند دبیرای دوره‌ی پیش آقایون باشند و در ضمن به خاطر شرایط سختی كه تدریس در این دوره داره كسی از دبیرای خانوم هم زاید تمایل به كار در این دوره رو ندارند( البته در شهرما و مخصوصا مدرسه فرزانگان ما!!!!!!!!!!!!! كه اینطوری).

بالاخره با وجود اینكه نتونستم در مدرسه فرزانگان پیش تدریس كنم از مدرسه نمونه درخواستی اومد و من هم با كمال میل پذیرفتم.

كلاسها از آخرای شهریور شروع شد و من هم با یك دلشوره‌ی عجیب رفتم سركلاسا و البته خیلی خوبودند اون روزا، خیلی تلاش میكردم و به نظر خودم خیلی خوب هم درس میدادم تا فصل 3 كه تا ترم اول طول كشید خیلی خوب كار كردیم و تعداد جلساتی كه برای حل تمرین و رفع اشكال اختصاص میدادیم بیشتر بود و من حسابی تست حل میكردم كه سر كلاس مشكلی پیش نیاد و در ضمن چون دوم هم درس میدادم باعث شده بود كه بیشتر ور مبحث سینماتیك و مكانیك متمركز بشم.

خلاصه اینكه من ترم اول یك فصل از بودجه بندی عقب بودم!

بعداز امتحانات ترم شروع كردم به تدریس موج، به نظر من كه این فصل خیلی ساده تر از فصلای قبلی بود و حتی به دلیل حذف فاز اولیه دیگه به نظرم آب خوردن میومد. و در ضمن چون بچه ها اصرار داشتند كه  قبل از عید درس رو تموم كنیم، من هم سرعت كار رو افزایش دادم و سعی كردم به جای اختصاص جلسات به تمرین بیشتر، تستهای مهم رو حین تدریس به عنوان مثال مطرح كنم، و البته برای تمرین دانش آموزان هم سعی كردم از كتاب تستی كه كار میكردیم مشخص كنم و اونا حل كنند و بعد رفع اشكال كنیم، اما چون دیگه اون جلسات حل تمرین اجباری دركار نبود و فكر كنم كه بعد از امتحانات بچه ها خسته شده بودند مثل ترم اول كار نمی كردند و حتی فكر كنم كه جدید بودن موضوع هم روی كم كاری بچه ها تاثیر گذاشته بود!

به هرحال قبل از عید تمام درس تمام شد و فقط یه درس مونده بود كه اون هم جلسه ی اول بعد از تعطیلات تمومش كردم. و دیروز كه رفتم مدرسه دیدم كه بچه های پیش نیمودند و من كلا بیكار موندم و حسابی سردرد گرفتم. تصمیم گرفتم سال بعد بیشتر رو تمرین های فیزیك 2 پیش سخت گیری كنم و بیشتر از امسال با بچه ها كار كنم. تا دانش آموزان مثل فصلهای قبلب با این فصل ها هم ارتباط بیشتری برقرار كنند.

تجربه گنج گرانبهایی است.........